Profesor Henryk Skarżyński odznaczony przez dzieci.

„Przyrzekam być pogodnym i radość dzieciom przynosić” tymi słowami prof. Henryk Skarżyński dziękował najmłodszym pacjentom i ich rodzicom zgromadzonym w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach podczas uroczystości nadania Mu zaszczytnego tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu. W dniu 22 września 2013 r. to wyjątkowe odznaczenie przyznawane wyłącznie przez dzieci prof. Skarżyńskiemu wręczył Marek Michalak Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Rzecznik Praw Dziecka. Uroczystość swoją obecnością uświetniła ponadto Kawaler Orderu Umiechu Pani Henryka Krzywnons, Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Pani Anna Maria Wesołowska oraz Sekretarz Kapituły – Pani Barbara Kolago.

Do tej pory od chwili nadania pierwszego Orderu Uśmiechu, dzieci nagrodziły nim ponad 900 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson- twórczyni Muminków i Astrid Lindgren –autorka Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina i wiele innych osób.

Do tego zaszczytnego grona dołączył Profesor Henryk Skarżyński, bo jak czytamy w Laudacji: „My, zgromadzone tu dzieciaki, chcemy zwyczajnie i tak jak umiemy najlepiej – podziękować. Nasi rodzice mówią, że słuch to podstawa komunikacji, ale większość z nas nie bardzo to słowo rozumie. Za to cieszymy się, że możemy rozmawiać z nauczycielami w szkole, pobawić się z kolegami czy zaśpiewać piosenkę. Fajnie jest usłyszeć szczekanie psa i obejrzeć ulubiony film bez czytania napisów. To dzięki Pana pracy uczymy się języków obcych i gramy na różnych instrumentach, a nie tylko na nerwach naszych opiekunów. Sprawił Pan, że możemy usłyszeć cały świat i właśnie za to bardzo Panu Profesorowi dziękujemy. (…) Dziękujemy za wszystkie „ślimaki” w naszych uszach i godziny, które nam Pan poświęca, abyśmy wracali do zdrowia. Jest Pan najfajniejszym Profesorem od uszu!!!”.

– Dzieci są tak bezbronne, a jednocześnie potrafią być tak naturalnie wdzięczne. Dlatego ze wszystkich nagród i wyróżnień – a otrzymałem już ich ponad dwieście – to właśnie Order Uśmiechu cenię sobie wyjątkowo. – mówił prof. Skarżyński podczas uroczystości. – Zawsze starałem się, by kierowany przeze mnie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w którym – jak w każdym szpitalu – trzeba nieraz wykonywać niezbyt przyjemne zabiegi czy badania, był dla najmłodszych Pacjentów przyjaznym miejscem. Bym ja sam nie był dla nich nieznajomym w białym fartuchu, ale doktorem, na uśmiech którego zawsze mogą liczyć. Ogromnie się więc cieszę, że dzieci – typując mnie do Odznaczenia – ten uśmiech odwzajemniły. Dziękuję im za to z całego serca, i tym samym wsparły naszą wielką ideę leczenia wad słuchu. – mówił prof. Skarżyński.

Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja Kuriera Polskiego, a inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci „Jacek i Agatka”, w którym pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać jakieś odznaczenie od dzieci. Dziennikarze uznali, że to może być inicjatywa samych dzieci, żeby nagradzać dobrą pracę dorosłych, więc ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Nadaniu tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu profesorowi Skarżyńskiemu towarzyszył piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla najmłodszych: eksperymenty z zakresu fizyki i chemii, pokazy starych rzemiosł, stanowisko pokazowe pojazdów i sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego, zabawy ruchowe, konkury i quziy z nagrodami. Atrakcjami muzycznymi był koncert Majki Jeżowskiej – również Kawalera Orderu Uśmiechu oraz Zespołu „Gawęda”. Doskonałych humorów nie popsuła nawet jesienna pogoda.