Prof. Henryk Skarżyński Człowiekiem Wolności

Plebiscyt telewizji TVN i Gazety Wyborczej „Ludzie Wolności” został rozstrzygnięty. W kategorii „Nauka” laureatem został prof. Henryk Skarżyński. Nagrodę specjalną „Gazety Wyborczej” dla Człowieka 25-lecia – z rąk Adama Michnika – odebrał b. prezydent Lech Wałęsa.

POZ_9042Honorowy Patronat nad plebiscytem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Ludzie wolności zostali wybrani w plebiscycie – jak 4 czerwca 1989 r. – głosami Polaków, aby reprezentować polski sukces w różnych obszarach – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystej gali. – Ostatnie 25 lat to nasz złoty wiek – zaznaczył.

Widzowie TVN i Czytelnicy „Gazety Wyborczej” zgłaszali osoby, które w wolnej Polsce stały się symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji. Z nadesłanych propozycji Kapituła plebiscytu wyłoniła po pięciu finalistów w kategoriach „Społeczeństwo”, „Biznes”. „Sport”. „Nauka”, „Kultura”. Laureatów Polacy wybrali drogą głosowania.

POZ_9019Prof. Henryk Skarżyński odbierając wyróżnienie powiedział:
Bardzo dziękuję, że naukowcy znaleźli się w gronie wybitnych ludzi, którzy wykorzystali szansę, by być tam gdzie chcemy, by robić to, co możemy i pokazywać to, co potrafimy. Wielu naszych wybitnych rodaków wcześniej takich szans nie miało. (…) Pod koniec XIX wieku Franciszek Ksawery Jawdyński w Warszawie wykonał takie operacje onkologiczne jak nikt inny na świecie. Warszawa była wtedy jednak prowincjonalnym miastem carskiej Rosji. Dr Jawdyński nie przebił się, a dziś niewielu o nim pamięta. Po II wojnie światowej prof. Jan Miodoński w Krakowie wykonywał unikalne operacje z zakresu otochirurgii, jakie w tamtym czasie wykonywało niewielu lekarzy na świecie. Jednak nie mógł ogłosić wyników w odpowiednim momencie, nie dostał bowiem paszportu i nie pojechał na światowy zjazd do Amsterdamu. My, przez ostatnie 25 lat mieliśmy szansę być tam gdzie chcemy i robić to co możemy – myślę, że wielu ludzi nauki tę szansę wykorzystało i będzie dobrym symbolem Polski i Polaków na świecie. Bardzo dziękuje wszystkim tym, którzy zagłosowali na nas wszystkich działających w obszarze nauki, (…) bo to dowód na to, że nam wszystkim się wiele udało zdziałać!

Pozostałymi laureatami zostali:

  • w kategorii społeczeństwo – Jerzy Owsiak;
  • biznes – Solange i Krzysztof Olszewscy;
  • sport – Adam Małysz;
  • kultura – Krystyna Janda.

Zwycięzców ogłoszono w niedzielę na uroczystej gali prowadzonej przez Kingę Rusin i Bogusława Lindę. Wzięli w niej udział m.in. Bronisław Komorowski z Małżonką, Lech Wałęsa, Donald Tusk i Ewa Kopacz.

POZ_9375_p1