II Międzynarodowy Festiwal Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”

Uroczystym Koncertem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Dzieci Młodzieży i Dorosłych  z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Gościnne mury Uniwersytetu odwiedziło z tej okazji blisko 700 Gości. Organizatorem Festiwalu było Światowe Centrum Słuchu Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przy wsparciu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Instytutu Narządu Zmysłów.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” jest najważniejszym wydarzeniem roku 2016, który jest dla zespołu Instytutu rokiem jubileuszowym. 25 lat temu prof. Henryk Skarżyński rozpoczął  realizację programu leczenia głuchoty w Polsce, a 20 lat temu został powołany Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Dziś nie ma w Polsce drugiego takiego ośrodka, który w tak krótkim czasie osiągnąłby tak wysoką pozycję w kraju i na świecie, a stworzona przez prof. Skarżyńskiego metoda leczenia częściowej głuchoty nosi w świcie nazwę „polskiej szkoły otochorurgii”.

Festiwal „Ślimakowe Rytmy” to autorski projekt prof. Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. To również pomysł Profesora na pokazanie szerokiej publiczności talentów muzycznych osób przywróconych do świata muzyki dzięki postępowi w nauce i medycynie. Festiwal miał w tym roku drugą edycję.

W 2016 r. do organizatorów Festiwalu wpłynęło ok. 150 zgłoszeń z całego świata. Do Polski przyjechało 30-ech uczestników z kilkunastu krajów, m.in. z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch oraz Hiszpanii. Wszyscy uczestnicy są użytkownikami implantów słuchowych, dzięki którym śpiewają i grają. Wśród tegorocznych uczestników byli muzycy, którzy zagrali na nietypowych instrumentach, m.in. na ghuzengu, lutni, cytrze oraz kazachskim tradycyjnym instrumencie.

Jury w skład, którego wchodzili: prof. Ryszard Zimak – przewodniczący, prof. Janusz Olejniczak, prof. Ryszard Karczykowski, Stanisław Leszczyński, Bogna Kowalska, Piotr Metz, Jacek Wójcicki, prof. Jerzy Stuhr, Monika Zalewska, Roman Czejarek, Vadim Brodski, Irena Santor, Grzegorz Wilk, Janusz Tylman, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Jacek Wroński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Johanna Pätzold podczas przesłuchań 12 lipca wybrało 10 osób, które wystąpiły podczas Koncertu Galowego 13 lipca. Polskę reprezentowała 14 letnia Daria Władzińska, która grała na skrzypcach (na zdjęciu).

Koncert Galowy Festiwalu odbył się z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego oraz Chóru Politechniki Warszawskiej.

Koncert rozpoczął duet Barbara Kaczyńska i Maciej Miecznikowski, którzy wykonali hymn Festiwalu. Była to piosenka, która powstała do słów wiersza prof. Henryka Skarżyńskiego z muzyką napisaną przez prof. Krzesimira Dębskiego.

Oprócz laureatów podczas Koncertu wystąpili zaproszeni Artyści – Gośce, którzy również mieli problemy ze słuchem. Wystąpili m.in. Maciej Miecznikowski – znany muzyk multiinstrumentalista, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd – światowej sławy śpiewaczka operowa, Barbara Kaczyńska – absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia, pracownik Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz dyrektor artystyczny Festiwalu, Jan Bukowski – uczeń Szkoły Muzycznej z pięknym barytonowym głosem, który miał problemy ze słuchem i został zoperowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, Olivier Palmer – młody mężczyzna o nietypowym głosie, który urodził się niesłyszący. Wystąpi również Zespół Mayor Tom z Hiszpanii, dwoje z ubiegłorocznych laureatów festiwalu Estera Łabiga i Grzegorz Płonka oraz Johanna Pätzold, śpiewaczka operowa, która ma również wszczepiony implant ślimakowy, a na Festiwal specjalnie napisała piosenkę, którą wykonała podczas koncertu z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.

Galę Festiwalu poprowadzili znani muzycy: dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd i Maciej Miecznikowski.