I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”

Uroczystym Koncertem Galowym, który odbył się 16 lipca 2015 r., w studiu im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia z towarzyszeniem muzyków Orkiestry Polskiego Radia, pod batutą Krzesimira Dębskiego, zakończył się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Festiwal to autorski projekt Profesora Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Celem wydarzenia jest pokazanie światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego.

Festiwal pokazał możliwości osób, które po wszczepieniu implantu słuchowego nie tylko bez problemów komunikują się z innymi, lecz także mają słuch muzyczny oraz pasję, która wypełnia ich życie! Dzięki temu śpiewają, komponują, grają na najróżniejszych instrumentach, nagrywają profesjonalne płyty. Są żywym dowodem na to, że dzięki niebywałemu postępowi technologicznemu w nauce i medycynie, nawet poważne zaburzenia słuchu nie muszą być przeszkodą na drodze do kariery muzycznej. Organizując Festiwal, prof. Henryk Skarżyński pragnął pomóc im w realizowaniu muzycznych marzeń i planów, a słyszącej części naszego społeczeństwa chciał udokumentować codzienne osiągnięcia kliniczne.

This slideshow requires JavaScript.

Dwudniowy Festiwal został organizowany w atrakcyjnej dla odbioru społecznego formie na zasadach konkursu. Z blisko 100 zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów międzynarodowe jury wybrało 14 finalistów z całego świata: Australii, Polski, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii oraz Izraela.

Przedział wiekowy uczestników był bardzo szeroki – od 8 do 69 lat. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali swoje umiejętności wokalne a także instrumentalne. Zagrali na tych bardziej znanych instrumentach takich jak: pianino, skrzypce, saksofon i flet, ale też i na bardziej egzotycznych – dudy – instrument dęty z grupy stroikowych. Repertuar wykonywany przez uczestników był bardzo różnorodny począwszy od klasycznego repertuaru, a skończywszy na ciężkich rockowych brzmieniach.

Laureaci Festiwalu wystąpili podczas Koncertu Galowego w studiu im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia z towarzyszeniem muzyków Orkiestry Polskiego Radia, pod batutą Krzesimira Dębskiego. Koncert poprowadzili Agata Młynarska i Maciej Miecznikowski.

Podczas Koncertu Galowego wraz z uczestnikami Festiwalu wystąpiła grupa gości specjalnych, którzy mają zaburzenia słuchu i którzy profesjonalnie zajmują się muzyką. Wystąpiła znana śpiewaczka z Austrii Johanna Pätzold, która ma wszczepiony implant. Nie przeszkadza jej to zaśpiewać trudną arię z Wesela Figara. Kolejni goście to m.in. Karol Nowakowski – pierwszy w świecie pacjent z dwoma implantami wszczepionymi do pnia mózgu, Maciej Miecznikowski, Grzegorz Wilk oraz Łukasz Żelechowski i Weronika Niczyporuk. Wszyscy goście, którzy zaśpiewali lub zagrali podczas finałowej gali mieli problemy ze słuchem. To jest właśnie ten fenomen, że dziś – po zastosowanym leczeniu, nie przeszkadza im to w graniu, śpiewaniu, a nawet tworzeniu i komponowaniu wielkiej muzyki. Ten Festiwal to miejsce i czas, gdzie muzyka nierozerwalnie łączy się z medycyną. To właśnie medycynie i jej postępowi osoby niesłyszące zawdzięczają możliwość realizowania swoich muzycznych marzeń. Dzięki niej nie mają zamkniętej drogi na scenę muzyczną i w bardzo różny sposób wpływają na współczesny rozwój społeczeństwa.