Jak funkcjonuje ludzkie ucho?

Aby zrozumieć potrzebę zastosowania systemu implantu, warto zapoznać się pokrótce z anatomią i fizjologią drogi słuchowej.

Ucho ludzkie składa się z trzech części:

  • ucha zewnętrznego,
  • ucha środkowego.
  • ucha wewnętrznego.

Jak funkcjonuje ludzkie ucho?
Jak funkcjonuje ludzkie ucho?
Ucho zewnętrzne stanowi rodzaj elastycznej tuby wprowadzającej dźwięk z otoczenia do błony bębenkowej.

Fala dźwiękowa, będąca uporządkowanymi drganiami cząsteczek powietrza, pada na błonę bębenkową, wprawiając ją w drgania wraz z łańcuchem kosteczek słuchowych znajdujących się w uchu środkowym.

Drgania łańcucha kosteczek przenoszone są na płyny w uchu wewnętrznym. Falowanie cieczy przenosi się z kolei na ścianę przewodu ślimakowego i dochodzi do komórek słuchowych, powodując ich pobudzenie.

Ucho prawidłowo słyszące przekształca drgania akustyczne w impulsy nerwowe za pośrednictwem komórek zmysłowych, zwanych komórkami słuchowymi, znajdujących się w uchu wewnętrznym. Impulsy nerwowe przekazane są do ośrodków słuchowych w mózgu, czyli do kory słuchowej, przez nerw słuchowy.

Proces ten zachodzi w sposób bardzo skomplikowany i nie do końca jeszcze poznany.

W przypadku głębokiego ubytku słuchu – komórki słuchowe są zniszczone, a wzmacnianie sygnału przy pomocy aparatów słuchowych przynosi niewielkie korzyści. Ideą implantu ślimakowego jest ominięcie uszkodzonego fragmentu drogi słuchowej poprzez zastosowanie, dla potrzeb odbioru dźwięków z otoczenia, stymulacji elektrycznej przetrwałych włókien nerwowych.